[zpět na Golf homepage]

počítání


Kdo mě zná, tak ví, že musím mít všechno spočítané. A rád spočítám všechno i ostatním. Takže chvíli po hře už všichni víme, kdo vyhrál na stableford, kdo jamkovku, kdo na rány atd.
Na téhle stránce tedy najdete trošku povídání o počítáni, tabulku na počítání stablefordu a další relevantní postřehy.

Ne vždy je to ale k užitku. Specielně když hraju na body, tak většinou vím, na jaké jamce kolik musím zahrát na body a řekl bych, že neustálé počítání mojí hře moc nepomáhá.



Asi nejvíc se mi to vymstilo v říjnu 2006 na turnaji v Hrádku. Jel jsem tam jako na jednu z posledních možností uhrát v sezóně hendikep 36. Už jsem měl nějakou dobu 37 a hrál jsem na podzim celkem slušně, takže jsem tiše doufal.
Začínal jsem na šesté jamce a docela mi to šlo. Po prvním kole 21 stbf. I když mívám druhé kolo horší, tak jsem doufal, že potřebných 16 uhraju. Kazit se to začalo už na 11. jamce. V prvním kole jsem tam zahrál par, ale ve druhém mi to moc nevyšlo. Ležel jsem po nepodařeném druhém patu 6 asi 10 cm od jamky. Za sedm bych pořád bral bod. No ale já jsem vztekle došel k jamce, nahnul se k míčku a jen tak do něj ťuknul patrem. A nějak to nevyšlo, míček ujel tak 4 cm a já zahrál 8 a byl bez bodu... Ještě jsem prohodil, že doufám, že mě tohle nebude stát hendikep...
Moc se mi pak nedařilo a když jsem na 16. jamce (dlouhý a těžký par 4) zase nezahrál žádný bod, tak jsem to považoval za ztracené. Chybělo mi 6 bodů do 37, přede mnou pětipar a v prvním kole jsem na zbylých jamkách uhrál jen 5 bodů. Ale 17. par 5 se vydařil nad očekávání. Čtvrtou ranou na greenu a pat líznul jamku - škoda, par 5 mi tehdy ještě ve sbírce chyběl. Ale i tak - 4 body a přede mnou celkem lehký par 4, kde mi stačilo double bogey (v prvním kole jsem hrál bogey).
Odpal se podařil výborně, ležím asi 140 metrů od jamky. Stačí 5 ran a mám to. Můžu riskovat pětku přes bankr do greenu nebo jistou sedmičku před green na výhled, chip, 2 paty = bogey a spokojeně domů. A teď jsem asi počítat přestal. Beru pětku a jak vím, že jsem hrozně blízko, tak se rozklepu a míček letí 20 metrů :-(. Takže teď sedm do greenu, která ovšem končí v bankru. Bankrshot se celkem podařil, takže to ještě můžu zachránit dvěma paty. První nic moc a druhý asi z metru o 10 cm míjím. Takže výsledek 36 stbf a potvrdil jsem si svých 37...

Když se mi pak 17. listopadu na Čertově Břemeni pak přeci jen 37 stbf uhrát podařilo a já zakončil rok s HCP 36.0, tak to byla velká radost. Ale taky jsem si to protrpěl. Na posledních třech jamkách jsem potřeboval 4 body. Šestnáctka par 3 se mi moc nepovedla a místo paru a radosti jsem bral jen bod. Na sedmnáctce skončil odpal v křoví, ale i s trestnou jsem zachránil 7 a 2 body. Takže poslední par 5 bylo třeba zahrát za 8 a brát bod. Slušná první rána, jen trochu za strom. Tak jsem chtěl hrát druhou na jistotu, ale na poslední chvíli jsem se rozhodl hrát na plno - ten strom přece obstřelit musím. Výsledkem byl čistý zásah a míček někde mimo fairway. Nadával jsem hodně nahlas, tímto se omlouvám všem, kteří byli v okolí.
Rána mi pak ale vyšla a čtvrtá taky. Takže ležím 100 metrů od greenu a beru devítku. Historie se opakuje a míček uběhne asi 20 metrů. Tentokrát se mi nějakým zázrakem podařilo zachovat chladnou hlavu a poloviční pětkou se dostávám na kraj greenu asi 10m od jamky. První pat slušný a chybí mi metr. Tentokrát pat do bodu vyšel a já jsem už věděl! Rychlé přepočítání a vím, že tenhle nesoutěžní výsledek mi 37 stbf přinesl a já mám hendikep 36!



Tabulka na počítání stableford bodů a hracího hendikepu je tady: Scoring.xls



Hendikepy ve světě
Pomalu se blíží konec sezóny 2007 a ještě nemám splněný svůj letošní cíl - tedy hendikep 28. I když moc nechybí (aktuálně 28.6).
Motivace pro tenhle cíl byla poměrně jednoduchá. 28 je nejvyšší (mužský) hendikep, který se používá v Anglii. Zřejmě i z tohoto důvodu je toto HCP omezení i na mnoha hřištích po světě (Španělsko, Portugalsko, Řecko...). Na druhou stranu podle toho, co jsem slyšel, je sice toto omezení obvykle uváděno, ale v turistických destinacích (třeba Kanárské Ostrovy) výše hendikepu nikoho nezajímá. Důležité je hlavně zaplacené fee... Přesto bych se na 28 rád dostal. A tak jsem se trošku porozhlédnul, jak bych na tom byl v různých hendikepových systémech.

V kontinentální Evropě je to jednoduché (nevím, jestli to platí ve všech zemích). Používá se EGA hendikep, který všichni důvěrně známe. Výsledky se počítají přepočtem na stablefordové body (což eliminuje výrazně špatné výsledky na jednotlivých jamkách), maximální hendikep je 36.0 pro muže i ženy. Hendikepy se zlepšují přímo úměrně (dobrému) výsledku, používá se ochranná zóna, kdy se hendikep nemění a pouze hodně špatné výsledky se projeví zhoršením hendikepu o 0.1 nebo 0.2 bodu.
Je možné zavedení klubového hendikepu (přes 36). U nás se používá max. 54, což odpovídá bývalé Zelené Kartě. V Německu je myslím maximální hendikep 45. Alespoň u nás se vedením hendikepů zabývá přímo Federace a vše je počítáno centrálně.

V Anglii a okolí se používá CONGU hendikep. Vlastní výpočet hendikepu je poměrně jednoduchý. Hřiště mají kromě paru pouze Standard Scratch Score (což je ekvivalent Course Rating) a tato hodnota (celé číslo) se primárně odvozuje od délky hřiště (SSS 72 odpovídá 6732 yardům = 6156 metrů). Přičtením zaokrouhleného hendikepu k SSS se pak vlastně získá osobní par hřiště.
O udržování hendikepů se starají domácí kluby. Počáteční hendikep je přidělen na základě 3 scorekaret přepočtem z výsledku na rány. Všechny horší výsledky než double bogey se změní na double bogey (což je víceméně analogií stablefordového bodování) a odečte se SSS. Získaná diference pak určuje uhraný hendikep. Nejlepší výsledek je potom klubem přidělen jako počáteční hendikep. Když to velmi zjednoduším, stačí tedy jednou uhrát 8 bogey za kolo a hendikep 28 je váš. Předpokládám ale, že i ostatní 2 výsledky by měly být slušné. Tímhle způsobem bych se svými top 3 letošními výsledky mohl dostat možná i hendikep 24, na druhou stranu bych si to pak na hřišti stejně vytrpěl.
Maximální hendikep u mužů je 28, u žen 36 (to mi není úplně jasné, protože s maximálním výsledkem double bogey dá tenhle hendikep každá scorekarta na hřišti s SSS 72 - ale to bude korigováno lidským faktorem při přidělování hendikepu). Úprava hendikepů je poměrně složitá. V každém turnaji se vypočítává Competition Scratch Score (něco jako SSS pro dnešní den) podle uhraných výsledků a výsledek se zase přepočítává přes rány. Zlepšování respektive zhoršování hendikepu má pak stejný princip jako u nás, používá se i ochranná zóna.
Systém je poměrně kritizovaný (hlavně absence Slope Ratingu), ale je to klasika a tak se na ostrovech asi ještě nějakou dobu používat bude.

USGA hendikepy mají svůj domov ve Spojených Státech. Narozdíl od Anglie se mnohem více podobají EGA hendikepům. Každé hřiště má svůj Slope Rating a výpočet hracího hendikepu je stejný jako v Evropě. O vedení hendikepu se opět starají kluby a počáteční hendikep určují na základě pěti odevzdaných scorekaret. Podobně jako v Anglii se počítá diference z výsledku na rány (s korekcí maximálního výsledku, který je zde trošku komplikovanější, ale v zásadě je to opět analogie stablefordové korekce). Průměr tří nejlepších diferencí vynásobený koeficientem 0.96 (proč?) určí počáteční hendikep. Mých 5 posledních výsledků by tak stačilo na 26.8 - to není špatné :-).
Zásadní rozdíl proti Evropě je v úpravě hendikepů. Hendikepy se můžou měnit po každém odehraném výsledku, protože aktuální výše se určuje jako průměr 10 nejlepší diferencí z posledních dvaceti výsledků. Nepočítá se tedy s žádnou ochrannou zónou. Když jsem hodně zhruba zkusil výpočet u sebe, došel jsem k nějakým 31.
Maximální mužský hendikep je 36.4 a ženský 40.4.



Hendikepový systém EGA 2007
Od začátku letošního roku platí aktualizovaný hendikepový systém. Přináší několik změn, z nichž některé určitě stojí za pozornost. Plné znění najdete na serveru ČGF.

Velmi zajímavou novou možností je hrát nesoutěžní výsledek na 9 jamek i pro hendikepové kategorie 3, 4 a 5 (tedy od hendikepu 11.5 výše). Dokument uvádí i přesný vzorec pro výpočet hracího hendikepu, logicky se jedná o polovinu ran proti celému hřišti. Nicméně mám dojem, že server ČGF se tímto vzorcem při sestavování tabulek hracích hendikepů (a nejspíš i při počítání výsledku) stejně neřídí (viz níže).
Mimochodem to není podle mě jediná chyba, která se při výpočtech na serveru ČGF objevuje. Ve specifickém případě (hřiště se Slope Rating 113 a určitý velmi nízký hendikep) dochází k chybě při zaokrouhlování přidělených hendikepových ran (respektive odebraných, děje se to v případě záporného počtu ran k dobru). Například na hřišti Svratka ze žlutých odpališť (SR=113) vychází pro hráče s přesným hendikepem 0.6 hrací hendikep před zaokrouhlením -0.5 (tedy dle definice "plus" 0.5) a podle hendikepového systému by měl být hrací hendikep zaokrouhlený na "skreč" tedy 0. Stejně tak např. hráč s hendikepem -1.4 by měl mít hrací hendikep -2 ("plus" 2). V tabulce hracích hendikepů na serveru ČGF ovšem tito hráči "dávají" o ránu navíc.

Upravený je i popis principu získání přesného hendikepu EGA, tedy hendikepu 36 a méně. Je to trošku komplikovaně popsané, ale odhaduji, že v praxi stejně budou hráči tak dlouho snižovat své klubové hendikepy, až jednou zahrají na "opravdový" hendikep.

Jako zásadní novinka se může ukázat zavedení požadavku na odevzdání 4 kvalifikačních výsledků (turnaj nebo nesoutěžní výsledek) za rok. Pokud se tak nestane, hráčův hendikep se stává neaktivním a nebude v dalším roce upravován, dokud hráč neodevzdá alespoň 3 výsledky. Hráči s neaktivním hendikepem pak nemusí být umožněna účast v některých turnajích.
Popis principu není zcela zřejmý a aplikaci tohoto pravidla bude jistě předcházet důkladné vysvětlování. Mám obavu, že to může mnoho hráčů odradit od příležitostného hraní "na body". Dnes se každý výsledek na hendikepu ihned projeví, v příštím roce to u hráčů, kteří o aktivní hendikep letos přijdou, zřejmě platit nebude. Jsem docela zvědavý, kolik hendikepů se stane neaktivních v roce 2008.



HCP 54
Od roku 2006 se zavedlo používání klubového hendikepu 37-54. Zmizela Zelená Karta a každý začíná s hendikepem 54, který si může pouze snižovat až do 36. Pak už je vše při starém. Mě osobně to přijde docela zajímavé a specielně v začátku jsem to uvítal. Dobrá je i možnost, že hráči s klubovým hendikepem můžou hrát nesoutěžní výsledek jen na 9 jamek.

Má to však i jedno úskalí. Výsledek, který dříve znamenal uhrání hendikepu 36 ze Zelené Karty, teď nemusí stačit. Pokud zahrajete vysoké výsledky na jedné nebo více jamkách, tak vlastně rány k dobru z vysokého hendikepu "propadnou" a body budou chybět. Začátkem října 2006 jsem na turnaji v Bechyni zahrál 36 stbf proti hendikepu 36 a "po staru" bych tedy mohl slavit. Do turnaje jsem šel s hendikepem 46 a na čtyřech jamkách jsem zůstal bez bodu. A právě na dvou z těchto jamek jsem dostal z vyššího hendikepu navíc ránu k dobru a tím vlastně tyto rány propadly, já uhrál 44 stbf a snížil na hendikep 38.

Abyste mohli zapsat nesoutěžní výsledek na 9 jamek, tak na to musí být hřiště specielně znormované. Jedná se jen jednoduchý přepočet, ale musí to být zadané na serveru ČGF. Takto znormovaných hřišť stále přibývá, ale některá stále chybí - třeba Čertovo Břemeno.
Ten přepočet na devět jamek je trošku zjednodušený a ve výsledku to znamená, že některá hřiště můžou přidávat o jednu ránu k dobru více (třeba Benátky) a naopak těžká hřiště (CR>Par) jednu ránu k dobru uberou (např. Nová Amerika - Woodland).

Navíc mám dojem, že na serveru ČGF je v počítání nesoutěžních výsledků na 9 jamek nějaká chyba a několik bodů se přidává. Když jsem hrál na podzim nesoutěžní devítku v Hostivaři, tak jsem si spočítal výsledek 19 stbf, ale na serveru se mi objevil výsledek 22 (takový rozdíl nemůže být způsobený ani zjednodušeným přepočtem zmíněným výše).
Pokud tedy chcete z klubového hendikepu rychleji ubírat, zajděte na nesoutěžní devítku na nějaké dobře vybrané hřiště :-).