[zpět na Golf homepage]

Praia do Forte


01/2010, HCP 22.6 V brazilském státu Bahia jsem si chtěl zahrát aspoň na dvou hřištích. Praia do Forte byla jasná (v areálu našeho hotelu), další hřiště jsem objevil v asi 20 kilometrů vzdáleném Sauipe. V hotelu ale nebyl nikdo schopen hraní zařídit (proč taky, když "jejich" hřiště je asi 300 metrů od recepce...). Nakonec jsem aspoň sehnal telefonní číslo a místní zástupce cestovky mi tam zavolal. Odpověď mě ale moc nepotěšila, prý tam mohou hrát pouze hoteloví hosté a člověk zvenku tam nemůže. Úplně tomu tedy nevěřím, skoro bych to přičítal lenosti něco řešit, ale smířil jsem se s tím, že si zahraju jenom "doma". Přitom na místním hřišti mají v ceníku cenu pro hotelové hosty i pro příchozí.

Club house hřiště Praia do Forte je přímo v areálu hotelu Iberostar. Původně jsem si chtěl zamluvit tee time 2 dny předem, ale kolem čtvrté hodiny už byla recepce (a pro-shop) zavřená. Tak jsem pak vyrazil rovnou chvíli po desáté a podle předpokladu mohl hned začít. Hřiště je plnější po ránu, když ještě není takové horko, ale to není nic pro mě. Golf je sice jedna z mála věcí, kvůli které jsem ochotný vstát brzo, ale na dovolené se to nesmí přehánět. Navíc jsem zjistil, že po desáté jde cena o 20% dolů, takže jsem vlastně spojil příjemné s užitečným. V ceně 165 brazilských Realů (zhruba 1800 korun) je 25 balónů na driving, autíčko, půjčení holí a občerstvení na hřišti i v club housu. Takže myslím dobrá cena.
Trošku mě mátla odpaliště - jedno dámské červené a pak 4 mužská - bílé, modré, zlaté a černé. V Americe jsem zatím vždycky hrál z bílých a tak přestože z nich je hřiště poměrně krátké (jen něco málo přes 5 km) a hodně lidí evidentně hraje z modrých, zůstal jsem u bílých. Jejich malá nevýhoda je, že dávají rány k dobru jen asi jako Stará Boleslav, takže bych měl hrát 90 (což je snad až moc málo), ale nejsem tady kvůli stablefordu.

Vybaven trošku low cost holemi jsem vyrazil na driving a hned bylo jasné, že s driverem si moc rozumět nebudu. Zkusil jsem i green, kde místy rostlo cosi podivného (a na několika greenech na hřišti byl uprostřed sprinkler) a nezdál se mi nijak zvlášť rychlý (asi to bylo tím, že jsem patoval do kopce) a vůbec nezatáčel.
První jamka potěšila, drive jsem trefil, wedge kousek za green, chip a 2 paty. Pak bogey i na dvojce - kraťoučký třípar. A potom už se to začalo nějak kazit a do konce první devítky spadlo už jen jedno bogey. Druhá začala ještě hůř (bankr, bankr, voda) a po škrtnuté dvanáctce, kde jsem sice výborně trefil sedmičku železo z týčka, ale vítr mě sfouknul 5 metrů od greenu do pískové plotny, ze které jsem se už nedostal, jsem toho měl už docela dost. Naštěstí se to pak trochu zlepšilo a tak už jsem si celkem užil finiš, když se jde od šestnáctého greenu až do konce podél moře (tedy zhruba 50 metrů od vody, pláž je aut).
Ve výsledku ani jeden par (kromě jednoho "cikánského") a skóre úplně jinde, než jsem si představoval. Ještě se mi na první devítce skoro vybilo autíčko, naštěstí devátá jamka je u club housu a tak jsem zvládl výměnu. V tom druhém jsem našel birdie kartu, která by se hlavně na první devítce dost hodila, protože některé jamky jdou proti sobě a jsou dost nepřehledné. A mapky na odpalištích nejsou.

Celkově se mi určitě víc líbila druhá devítka, která je na větším prostoru a taky to moře... Díky autíčku pak nevadí asi půl kilometr z osmnáctky do klubovny. Na první devítce stojí za zmínku písečné duny podél několika jamek. Na krajích fairwayí je obvykle několikametrový pruh trošku vyšší trávy a pak písečné plotny nebo křoví, což obvykle znamená ztracený míč.
Hřiště bylo skoro prázdné, jen na pětce mě pouštěl jeden flajt, takže pohoda. Na druhé hraní (v sobotu) jsem si ale raději čas zamluvil, dal si drink v baru, ze kterého je hezký výhled na devítku a vyrazil za negolfovou zábavou.


I v sobotu bylo pěkně volno, takže jsem hrál sám a předešel jeden nebo dva flajty. Tentokrát mě ale doprovázela Andrejka, takže to bylo i s focením. Náš nový foťák se osvědčil, takže se podařilo vyfotit i několik sérií (10 snímků za vteřinu), ale nepodařilo se mi najít formát, který by se mi líbil, abych dal takovou sérii na web. Ale je to docela zajímavá analýza švihu.
Počasí opět výborné a tentokrát jsem se do toho i solidně pustil. První devítka bez triple bogey a vylepšená parem na 8. jamce. Nebylo to dokonalé, ale určitě to potěšilo. Na začátku druhé devítky jsem se ale nechal rozhodit flajtem, který nás pouštěl a na desítce jsem se nepředvedl a stejně tak na tříparové dvanáctce, kterou jsem nezlomil ani napodruhé, a taky třináctce, patnáctce a šestnáctce... Aspoň na sedmnáctce jsem ještě přidal jeden par a tak aspoň dojem ze hry byl přeci jenom trošku lepší než poprvé. Druhá devítka ale byla nakonec ještě horší...
Ale drink v club housu mě zase zpátky vrátil do pohody a těšil jsem se na další zážitky a samozřejmě golf.

Picasa Photo Album:
Golf_PraiaDoForte


Hned další den jsem dostal šanci aspoň vidět hřiště Costa do Sauipe. Jen cestou z auta, ale aspoň něco. Podle toho, co jsem přečetl, tak by to mělo být špičkové hřiště, ale na první pohled mi přišlo upravené trošku hůř, než "domovská" Praia do Forte. Každopádně mě mrzí, že se mi nepodařilo tady zahrát.


Naposledy zahrát jsem si chtěl den před odjezdem (v sobotu), ale na hřišti se hrál turnaj. Stejně jsem si domluvil tee time na druhou odpolední, ale od rána se to nějak začalo kazit. Tenhle den nás nezastihl v optimální zdravotní formě, ale i když já bych golf určitě zvládl, tak celý den pršelo a každou hodinu se přehnala bouřka. Tee time jsem tedy nakonec zrušil a zkusil to ještě na poslední den. Z dálky jsem si hřiště aspoň vyfotil a je vidět, že hezky nebylo...


Na hřiště jsem se nakonec přeci jen dostal. První devítka ušla, jen šestá a devátá jamka to pokazila, ale dva pary dobré. Přes jednu vodu nakonec potěšila i desítka za double bogey a na jedenáctce se podařilo první letošní a brazilské birdie! Pak mě na zem vrátila opět totálně pokažená dvanáctka - tuhle jamku jsem ani jednou nezvládl. A závěr už jsem si protrpěl, od patnáctky vůbec nic...
Ale i tak, stálo to za to :-).

Golf v Brazílii byl i přes ne úplně podařené výsledky a jen jedno hřiště každopádně moc dobrý a jsem rád, že jsem si mohl připsal další zemi a kontinent do golf @ travels žebříčku.